Reaguj Masz Prawo!

Przeprowadzone na zlecenie RPD, przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych.
Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć  do wtrącania się w sprawy innych (29%).Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając nietykalność rodziny lub nie czując się ''uprawnionymi'' do tego. Powodem brak działania u prawie jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach.
Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowne, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia zauważonej przemocy jakiejkolwiek instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dzieci.

Blogsfera pretingowa postanowiła włączyć się w Kampanię Rzecznika Praw Dziecka ,,Reaguj Masz Prawo'' , dołączamy potężną ekipą, na czele której stoi Żaneta  http://matka-patrzy-matka-pisze.blogspot.com/

Pospolite ruszenie blogerów odbywa się jednocześnie w dniu 20.11 na ponad 50 blogach.


Właśnie tego dnia, chcemy uświadomić chociaż garstkę ludzi na to, co należy zrobić jeśli tuż obok Nas dzieję się krzywda jakiemuś dziecku. Chcemy odmienić statystyki!!!!


Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci. To również zaniedbywanie, karmienie na siłę lub głodzenie, przemoc psychiczna i emocjonalna. Warto byśmy otworzyli oczy i reagowali na każdy jej przejaw.
Jednym z filarów kampanii są ''skrypty reakcji'', których celem jest wskazywanie osobom dorosłym możliwych reakcji trudnych, w których- jak wykazują badania- nie wiedzą jak się zachować.


A zatem! Reaguj na ulicy.
Ale jak? 
Po pierwsze reaguj bez agresji, inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzn. z życia, z morałem) Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbywanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/ daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz podzielić się własnym doświadczeniem.

Reaguj na ulicy :
https://www.youtube.com/watch?v=0h7hWCDYGzU

Reaguj po sąsiedzku:
https://www.youtube.com/watch?v=eq_NBwCRFLA

Reaguj przez instytucję:
https://www.youtube.com/watch?v=Go_DRVQabdQ

Głównym celem kampanii Rzecznika Praw Dziecka Reaguj, Masz Prawo https://www.facebook.com/ReagujMaszPrawo jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Jeśli i Ty zareagujesz, możesz uratować jedno z wielu dzieci, które doświadczają na co dzień przemocy.

Akcja blogerów została obięta honorowym patronatem Pana Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka  https://www.facebook.com/pages/Marek-Michalak/212848562185545?fref=ts
oraz patronatem medialny Mama moja https://www.facebook.com/mamamojapl?fref=ts
2 komentarze :

  1. Nie ma za co! Bardzo ważna kampania! Może dzięki niej będzie mniej krzywdzonych dzieci!

    OdpowiedzUsuń

SzaroKolorowa © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka